2018-07-28

5 błędów podczas ocieplania domu

Planujesz ocieplić dom? To bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Pamiętaj, że materiał izolacyjny nie spełni swojego zadania, jeżeli nie zostanie zamontowany prawidłowo. Poniżej przedstawiamy kilka potknięć najczęściej popełnianych podczas ocieplania budynkuNiewłaściwe przygotowanie podłoża

Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Jednym z najpopularniejszych błędów, które popełnia się podczas ocieplania domu, to nieprawidłowo przygotowane ściany do położenia izolacji. Często zapomina się o odpowiednim wyrównaniu, oczyszczeniu i zagruntowaniu podłoża, co w rezultacie negatywnie wpływa na przyczepność kleju.

Brak zabezpieczenia budynku przed czynnikami zewnętrznymi

Brak zabezpieczenia budynku przed czynnikami zewnętrznymi

Powszechnym błędem jest też brak osłonięcia rusztowania przed ewentualnymi opadami deszczu, nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem, co przekłada się na nierównomierne wysychanie materiału. Często również zapomina się o właściwym zabezpieczeniu okien przed niepożądanym osadzeniem się klejów i tynków, które powodują trudne do usunięcia plamy.

Mieszanie systemów dociepleń

Mieszanie systemów dociepleń

Mieszanie kilku produktów od różnych producentów, które nie zawsze muszą być ze sobą kompatybilne często zdarza się przy indywidualnych inwestycjach, wykonywanych własnymi siłami. Taka praktyka podyktowana jest chęcią ograniczenia kosztów. Stosowanie niesystemowych rozwiązań jest jednak niedopuszczalne, grożąc poważnymi następstwami - wzajemna kompatybilność poszczególnych składników jest fundamentalna.

Błędne mocowanie izolacji do warstwy nośnej

Błędne mocowanie izolacji do warstwy nośnej

Niewłaściwie mocowanie izolacji często spowodowane jest niestarannym nałożeniem kleju, zastosowaniem produktu o nieodpowiednich parametrach, a także zbyt płytkim zagłębieniem łączników w warstwie nośnej. Izolacje ze styropianu powinny być zamocowane mechanicznie w narożach budynku oraz wokół okien i drzwi, ponieważ w tych miejscach są najbardziej narażone na czynniki atmosferyczne.

Niewłaściwy tynk na wełnie mineralnej

Niewłaściwy tynk na wełnie mineralnej

Kolejnym błędem popełnianym podczas prac nad docieplaniem budynku jest zastosowanie nieodpowiedniego tynku. Na ocieplenie z wełny mineralnej należy zastosować tynk o adekwatnie wysokiej paroprzepuszczalności, np. tynki silikonowe Magnetic. Spoiwem tych tynków jest żywica silikonowa, dzięki której są odporne na czynniki atmosferyczne i elastyczne oraz nie zmieniają koloru.

Konsekwencje błędów popełnionych podczas nakładania izolacji mogą pojawić się nawet po kilku latach. Dlatego tak ważna jest dbałość o jakość stosowanych produktów i wykonanych prac oraz zaufanie w tej kwestii profesjonalistom.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel