2016-12-06

Budowa domu. Szkieletowy czy murowany?

Sprawdź co warto wybrać! Czym docieplić?

Zarówno konstrukcja murowana, jak i dom w technologii szkieletowej niosą ze sobą pewne zalety i wady. Odpowiedni wybór wbrew pozorom nie jest najłatwiejszy, choć odpowiedź na kilka prostych pytań może znacznie ułatwić podjęcie tej bardzo ważnej decyzji.


Porównanie obu typów domu

Porównanie obu typów domu

Wybór technologii nie należy do najprostszych. Wpływ na trwałość domu nie mają tylko materiały budowlane i wykończeniowe, ale także typ konstrukcji domu. Który rodzaj wybrać? Podczas rozważań należy wziąć pod uwagę takie elementy jak akustyka, ciepłochronność, akumulacja ciepła, paroprzepuszczalność, koszt materiałów, jak i czas realizacji. Na pewno warto zadbać o sprawdzone i fachowe wykonawstwo, które uchroni nas od nagminnych remontów.


Ciepłochronność

Ciepłochronność

Obie konstrukcje umożliwiają uzyskanie wysokiej izolacyjności cieplnej ścian w domach. W przypadku technologii szkieletowej ważnym elementem jest fakt czy ściany szkieletowe są drewniane, czy konstrukcja szkieletu jest stalowa. Ciepłochronność domów szkieletowych można łatwo poprawić, wystarczy ułożyć dodatkowe warstwy izolacyjne od zewnątrz lub wewnątrz.


Paroprzepuszczalność

Paroprzepuszczalność

Domy murowane z większą łatwością utrzymują docelową paroprzepuszczalność. Proces ten jest umożliwiony dzięki zdolności do akumulacji wilgoci w ścianach, co pozwala na utrzymywanie nadmiaru pary wodnej, a potem oddanie jej przez ściany podczas spadku wilgotności powietrza wewnętrznego. Ściany, z których korzystają konstrukcje szkieletowe są izolowane od wewnątrz folią paroszczelną, która służy zapobieganiu wykraplania się pary wodnej w warstwie ociepleniowej z wełny mineralnej. Nieefektywna wentylacja może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla stanu poszycia oraz zdrowia osób przebywających w danych pomieszczeniach.


Akumulacja ciepła

Akumulacja ciepła

Akumulacja ciepła umożliwia stabilizację temperatury wewnętrznej, niezależnie od pracy systemów ogrzewania. Co dokładnie znaczy pojęcie akumulacji? W praktyce świadczy to o tym, że ściana ma właściwości pozwalające na gromadzenie ciepła, a później zwracania go w momencie, gdy temperatura ulegnie obniżeniu. Gdybyśmy odcięli dom od ogrzewania, temperatura wewnętrzna ulegałaby obniżeniu w stopniu tym mniejszym im lepszą akumulację ciepła oferuje dana konstrukcja budynku. Domy w technologii szkieletowej przejawiają znikome umiejętności akumulacji ciepła, co jednoznacznie wiąże się z szybszym wychłodzeniem wnętrza budynku. W pewnych przypadkach ta cecha może okazać się też pozytywnym aspektem. Słabe zdolności akumulacji ciepła ułatwiają szybkie nagrzanie danych pomieszczeń do pożądanej przez nas temperatury. Umożliwia to pełną kontrolę nad gospodarowaną energią. W sytuacji pełnego zaniedbania kwestii akumulacji ciepła budynku ogrzewanie może być potrzebne nawet w sezonie letnim. Domy murowane pozwalają na osiągnięcie wysokich parametrów akumulacji ciepła, co automatycznie będzie minimalizować koszty późniejszego ogrzewania.


Akustyka

Akustyka

Właściwości akustyczne budynku odgrywają znaczną rolę dla większości przyszłych mieszkańców. Konstrukcje murowane umożliwiają uzyskanie bardzo dobrej izolacyjności akustycznej dzięki zastosowaniu wełny mineralnej i bloczków silikatowych. Wełna mineralna zastosowana jako izolacja ścian konstrukcji szkieletowej także gwarantuje wytłumienie hałasów otoczenia w zadowalającym stopniu. Problemem może okazać się strop, jednak zastosowanie wykładziny zniweluje naprzykrzające się hałasy.


Wykończenia

Wykończenie

Domy w technologii szkieletowej posiadają różnego rodzaju ograniczenia związane z późniejszym wykończeniem, które zazwyczaj polega na obłożeniu ścian gipsowo-kartonowymi płytami, które z kolei mogą stanowić problem w przypadku chęci zawieszenia na nich cięższych elementów lub instalacji. Można je jednak wzmocnić, co w pewnym stopniu zniweluje te. Wykończenie domu murowanego odbywa się w pełnej dowolności zarówno dla elewacji, jak i wnętrza budynku.


Koszty materiałów i koszty wykonawcze

Koszty materiałów i koszty wykonawcze

Jednoznaczne porównanie kosztów postawienia domu szkieletowego z budową domu murowanego nie jest łatwe. W przybliżeniu, biorąc pod uwagę podobny stopień ciepłochronności i wykończenia, koszty ściany szkieletowej mogą być do 30% mniejsze. Cena domu murowanego może jednak zostać rozłożona na lata, podczas których będzie powstawał, czego z pewnością nie można powiedzieć o konstrukcji szkieletowej, która zostaje wykończona w dużo szybszym tempie. Ceny gotowych domów szkieletowych nie odbiegają jednak znacznie od domów murowanych.


Czas realizacji

Czas realizacji

Dom w konstrukcji szkieletowej można postawić i wykończyć pod klucz nawet mniej niż w pół roku. Dzięki tak krótkim odstępom czasu ta konstrukcja jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na czasie i chcą się wprowadzić do nowego domu bardzo szybko. Czas budowy domu murowanego zależy od bardzo wielu czynników, jak i możliwości finansowych i jest dłuższy niż postawienie domu szkieletowego.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel