2019-02-11

Gęstość styropianu – ma znaczenie?

Styropian jest jednym z najczęściej wykorzystywanych obecnie materiałów izolacyjnych. Posiada on bardzo dobre parametry, jest także prosty i szybki w montażu. Wielu właścicieli domów kupując ten materiał kieruje się wyłącznie ceną, wychodząc z założenia, że skoro każdy styropian wygląda tak samo, to będzie miał takie same właściwości.

Jak się jednak okazuje, jest zupełnie inaczej, ostatnie badania pokazują bowiem, że tak zwana gęstość styropianu ma istotny wpływ na wytrzymałość i współczynnik przewodzenia ciepła.Co to jest gęstość styropianu?

Co to jest gęstość styropianu?

Gęstość styropianu to nic innego, jak stosunek masy do objętości. Styropian jako materiał składa się z niewielkich granulek polistyrenu, we wnętrzu których znajduje się pianka. Granulki te dość ściśle przylegają do siebie, ale między nimi znajdują się niewielkie przestrzenie wypełnione powietrzem. Zależnie od stopnia spienienia uzyskuje się materiał o różnej gęstości, a tym samym o różnych parametrach. Styropiany o niewielkiej gęstości są lekkie, mają dużo pustych przestrzeni, a to z kolei wpływa na ich właściwości izolacyjne i wytrzymałość mechaniczną. Dostępne na rynku rodzaje styropianów mają gęstość od kilku kg/m3 do nawet 30 kg/m3.

Wpływ gęstości styropianu na właściwości izolacyjne

Wpływ gęstości styropianu na właściwości izolacyjne

Kluczowym parametrem przy styropianie jest współczynnik Lambda, który określa przewodnictwo cieplne materiału. Jak pokazują ostatnie badania, współczynnik ten w sporym stopniu jest uzależniony właśnie od gęstości, szczególnie duży wpływ widać przy gęstościach najmniejszych. Współczynnik Lambda w zakresie gęstości do 12 kg/m3 może być nawet kilkadziesiąt procent wyższy, niż przy gęstościach większych. Od kilkunastu kg/m3 różnice są niewielkie, jak można zobaczyć na wykresach z badań, powyżej 30 współczynnik znów nieznacznie się zwiększa. Oczywiście spory wpływ na parametry będzie miała też technologia produkcji, ale wspomniane badania są świetnym źródłem odniesienia.

Jaki styropian kupić?

Jaki styropian kupić?

Producenci coraz częściej podają przy specyfikacji swojego styropianu także jego gęstość. Porównując ją z deklarowanym współczynnikiem Lambda można łatwo ocenić, czy przypadkiem parametry nie są trochę przesadzone. Jeśli styropian będzie lekki, a jednocześnie jego przenikalność będzie na wysokim poziomie, to należy ostrożnie podejść do takiego zakupu. Generalnie przyjmuje się, że styropiany o gęstości poniżej 12 kg/m3 nie powinny być stosowane w budownictwie, gdyż są za mało wytrzymałe i zbyt słabo będą izolować. Na ściany zaleca się zakres od 12 kg/m3 do 13,5 kg/m3, natomiast na dachy oraz podłogi od 15 kg/m3 do nawet 28 kg/m3, jeśli będzie konieczna wysoka wytrzymałość na ściskanie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel