2018-12-19

Jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz?

Stosowana w budownictwie praktyka wykończeniowa przyzwyczaiła nas do tego, że ściany budynków ocieplamy od strony zewnętrznej. Praktyka ta jest dobra, bo niweluje działanie mostków termicznych czy poszerza przegrody w kierunku innym niż przestrzeń użytkowa. Jej wadą jest to, że dotyczy głównie budynków nowych oraz tych, w których elewację możemy ingerować.

Gdy mimo dużej przepuszczalności ciepła nie wolno nam zmieniać wyglądu domu lub kiedy termoizolacja z zewnątrz po prostu nie wystarcza - najlepszym rozwiązaniem, jakie może zapewnić odpowiednią temperaturę bez podnoszenia rachunków za ogrzewanie, jest izolacja termiczna od wewnątrz.Na czym polega wewnętrzne ocieplanie ścian?

Na czym polega wewnętrzne ocieplanie ścian?

Termoizolacja wewnętrzna to, podobnie jak przy termoizolacji zewnętrznej - wyposażanie przegród elewacyjnych w dodatkową płaszczyznę zabezpieczającą. Warstwa ta posiada małą zdolność do przewodzenia ciepła i blokuje temperaturę już na etapie ściany. W jej przypadku ciepło wytworzone przez centralne ogrzewanie nie tylko nie przedostaje się poza mury, lecz także nie ogrzewa ścian i nie pomniejsza wartości całkowitego ciepła wewnętrznego. Ten typ izolacji najlepiej sprawdza się wówczas, gdy musimy szybko ogrzać budynek, tak jak w domkach turystycznych, lub kiedy ciepło słoneczne nadmiernie ogrzewa wnętrze. Dodatkowa warstwa nie tylko nie przyswaja ciepła, lecz nawet je odbija. Dzięki niej można znakomicie regulować temperaturę w miejscach o dużym stopniu nasłonecznienia.

Sposoby na ocieplanie od wewnątrz

Sposoby na ocieplanie od wewnątrz

Do termoizolacji wewnętrznej można wybrać tworzywa takie jak do zewnętrznej, czyli np. wełnę mineralną czy styropian. Można też posłużyć się specjalną substancją termoaktywną lub nawet farbą o podobnych właściwościach. W pierwszym przypadku wykonanie dodatkowej warstwy wymaga stworzenia odpowiedniej siatki konstrukcyjnej i nałożenia kolejnej warstwy tynku, w drugim – do wytworzenia powłoki ochronnej potrzeba jedynie dokładnej aplikacji wałkiem malarskim. Tak jak obie metody wymagają różnorodnego nakładu środków oraz pracy, tak też obie wpływają w niejednakowy sposób na nieprzepuszczalność, ostateczny wygląd ścian i całego pomieszczenia. Metoda tradycyjna, mimo że generująca więcej przestrzeni, czasu pracy i materiałów – wydaje się być trwalsza i bardziej skuteczna. Izolacja poprzez nakładanie substancji – nie pomniejsza powierzchni użytkowej domu oraz daje lepszy efekt wizualny.

Najważniejsza zasada

Najważniejsza zasada

Przy ocieplaniu ścian od wewnątrz nie wolno zapomnieć, by uprzednio zabezpieczyć przegrody przed zawilgoceniem. Istotną zaletą termoizolacji elewacyjnej jest nie tylko ochrona wnętrza przed ubytkami ciepła, lecz także niedopuszczanie do środka wody. Ściany zabezpieczone tylko od wewnątrz mogą wykazywać tendencję do wilgotnienia, grzybienia i przemarzania. Bez względu na to, jaki rodzaj izolacji wybierzemy – pierwszym krokiem, który należy wykonać jest blokada wilgotności.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel