2017-06-17

Najmodniejsze kolory na elewację w ostatnich latach

Ostatnie lata pokazały, że Polacy doceniają minimalizm i prostotę greckiej architektury.

Zainspirowani śnieżną bielą domów wyspy Santorini kultywują ten trend w naszym kraju. Na nowo powstających osiedlach nie spotkamy już budynków nasyconych odważnymi kolorami, od kilku sezonów w kolorach elewacji dominują biel oraz szarości.


 Nowocześnie, modnie i ponadczasowo

Nowocześnie, modnie i ponadczasowo

Białe domy to nie najnowszy trend w architekturze. Nawiązuje on do starej polskiej tradycji, kiedy to właśnie obok drewnianych chat stawały eleganckie, będące symbolem stylu i kunsztu, domy z białą elewacją. W ten sposób można było poznać, iż należą one do zamożnych rodzin. Innym przykładem może być grecka zabudowa, czyli białe domy z błękitnymi dachami, symbolizujące magiczną wyspę Santorini. Powstające obecnie budynki z pewnością różnią się od tych budowanych kilkaset lat temu formą, jednak dominującym kolorem wciąż jest biel. Jasne kolory, podobnie jak w przypadku wnętrz budynków, optycznie powiększają domy, co oznacza, że ich zastosowanie sprawi, że będą wydawać się znacznie większe. Biel, jak też szarości są kolorami uniwersalnymi, nie przysparzają problemów w łączeniu ich z innymi barwami, które są obecne w ogrodzie, na ogrodzeniu, czy chociażby dachu. Budynek prezentuje się nowocześnie i jednocześnie klasycznie, w połączeniu z ciemniejszymi wykończeniami tworzy fantastyczny obraz modnej architektury.


Praktyczny kolor żółty

Praktyczny kolor żółty

Pomimo, że lubimy biel, mamy świadomość, że taka elewacja może szybko ulegać zabrudzeniom, trzeba zatem o nią dbać i odpowiednio czyścić, co nie zawsze jest tak proste. Alternatywą dla niej jest kolor żółty, jasny oraz słoneczny. Barwa ta powoduje, że dom nabiera radosnego charakteru, jest ciepły i już z zewnątrz wydaje się bardzo przytulny. Kolor żółty ma jeszcze jedną istotną zaletę. Powoduje, podobnie jak kolor biały, że budynek wydaje się bardziej przestronny i obszerniejszy, dlatego też jest często wybierany przez właścicieli niewielkich domów parterowych. Biel, kolor szary i żółty – trzy barwy, które od lat dominują w architekturze domków jednorodzinnych. Warto wykorzystać ich uniwersalność oraz możliwości łączenia z innymi kolorami, np. w wyborze odważniejszego koloru dachu.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel