2017-03-06

Ocieplanie i tynkowanie elewacji w zimie

Ocieplanie i tynkowanie elewacji zimą jest spornym tematem.

Wraz z nadejściem mrozów prace budowlane konsekwentnie zwalniają. Które z robót budowlanych można bezpiecznie prowadzić podczas chłodów?


Dopasowanie temperatury to podstawa

Dopasowanie temperatury to podstawa

Malowanie oraz tynkowanie elewacji wymaga konkretnych warunków atmosferycznych. Podczas zimy można prowadzić prace budowlane w środku budynku, jak i na zewnątrz, gdy istnieją ku temu odpowiednie okoliczności. Roboty na zewnątrz budynku powinny odbywać się, gdy temperatura wynosi przynajmniej 0°C. Natomiast po upływie ośmiu godzin od zakończenia prac termometr winien wykazywać nie mniej niż -5°C. W przypadku niższych temperatur tynk może ulec przemrożeniu, co skutkuje zaburzeniem wysychania powierzchni oraz widocznymi przebarwieniami. Proces wiązania kleju w niskich temperaturach także jest utrudniony oraz przebiega bardzo powoli, co stanowczo utrudnia prowadzenie dalszych robót.

Plastyfikatory i zaprawy w wersji zimowej

Plastyfikatory i zaprawy w wersji zimowej

Ocieplanie oraz tynkowanie elewacji, choć nie jest to powszechnie zalecane, może odbywać się zimą przy zachowaniu określonych procedur. Należy stosować specjalistyczną zimową chemię budowlaną oraz podzielić prace na poszczególne etapy. Warto jednak pamiętać, iż stanowi to drogę na skróty. Plastyfikatory to zaprawy cementowe z domieszkami chemicznymi, które stanowią bardzo wygodne rozwiązanie dla wykonawców. Ciemną stroną wspomnianych materiałów jest to, iż większość z nich zaopatrzona jest w środki napowietrzające zaprawę. Stosunkowo spora ilość powietrza w zaprawach może prowadzić do zmniejszenia jej wytrzymałości na ściskanie oraz zginanie. Zaprawy te są również bardziej kruche i mniej elastyczne w porównaniu do standardowych propozycji. Co więcej, wykazują skłonności do pękania.


Zabezpieczenie materiałów na zimę

Zabezpieczenie materiałów na zimę

Co stanie się ze styropianem i wełną, gdy zostawimy je na wierzchu na całą zimę? Wymienione materiały są wrażliwymi środkami i nie zaleca się pozostawiania ich na pastwę negatywnie oddziałujących warunków atmosferycznych. Niezabezpieczenie styropianu może doprowadzić do jego zżółknięcia oraz skruszenia się zewnętrznej warstwy. Wełnę mineralną najlepiej jest składować w odpowiednio zamkniętych miejscach wyposażonych w dobrą wentylację. Nienależyte potraktowanie produktów izolacyjnych oraz tynkowanie i ocieplanie elewacji zimą może doprowadzić do pewnych usterek i późniejszych nieprawidłowości, które są bardzo uciążliwe.


Jak przygotować elewację na wiosnę?

Jak przygotować elewację na wiosnę?

Z ociepleniem elewacji budynku warto poczekać do wiosny. Jeszcze przed zimą należy odpowiednio zabezpieczyć dotychczasowe efekty prac budowlanych. Jeśli roboty stanęły w momencie klejenia, podczas powrotu do czynności budowlanych wiosną, powierzchnie ze styropianu należy solidnie przetrzeć papierem ściernym, dzięki czemu pozbędziemy się wszystkich zwietrzałych i uszkodzonych drobin styropianu. Zamontowane powierzchnie izolacyjne należy zabezpieczyć, wykonując warstwą zbrojącą i zagruntowanie. Tym sposobem można uniknąć naruszenia powierzchni przez warunki atmosferyczne oraz wnikania wody.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel