Samodzielne docieplanie poddasza krok po kroku

2016-11-22
Samodzielne docieplanie poddasza krok po kroku

Jak samodzielnie ocieplić poddasze?

Samodzielne docieplanie poddasza jest jak najbardziej możliwe i pozwala zaoszczędzić pewną pulę pieniędzy. Nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga określonej wiedzy i doświadczenia, by wszystko zostało solidnie wykończone.


Pomiar i dopasowanie produktówPomiar i dopasowanie produktów

Pomiar i dopasowanie produktów

Ocieplanie poddasza użytkowego celem minimalizacji strat ciepła i obniżenia rachunków za ogrzewanie wiąże się z wyborem i pomiarami odpowiednich materiałów. Przede wszystkim należy korzystając z dobrego źródła światła dokonać dokładnego pomiaru rozstawu pomiędzy krokwiami. Podczas rozglądania się za produktami, należy brać pod uwagę fakt, że materiał będzie wciskany w przestrzenie między więźbą dachową. Z tego względu obowiązkowo trzeba się upewnić czy cała przestrzeń zostanie dokładnie wypełniona wybranym materiałem. W innym wypadku może dojść do powstania mostków termicznych, co wiąże się z zmniejszeniem skuteczności izolacji cieplnej. Sprężysty i nierozwarstwiający się materiał powinien pozwolić dokładnie wypełnić puste przestrzenie.


Jaka wełna między krokwie?

Jaka wełna między krokwie?

Podczas docieplania poddasza kluczową rolę odgrywa dobór odpowiedniej wełny. Bardzo dobrym wyborem będzie renomowana wełna firmy Rockwool. Przejawia ona znakomite właściwości izolacyjne i dobrą izolacyjność akustyczną. Jest trwałym i niepalnym materiałem odpornym na czynniki biologiczne. Grubość wełny powinna być z góry podyktowana podczas etapu projektowania domu. Wełna będąc częścią przegrody dachu, musi być dopasowana do pozostałych warstw. Klasyczna grubość waha się w przedziale 25 cm-30 cm.


Jak docinamy i układamy wełnę między krokwiami

Jak docinamy i układamy wełnę między krokwiami?

Odmierzania odcinków wełny należy dokonać w taki sposób, by były one o 2 cm szersze niż odległość pomiędzy krokwiami w świetle. Zastosowany zabieg umożliwi samodzielne utrzymywanie się wełny pomiędzy krokwiami. Dzięki temu dodatkowe mocowania nie będą potrzebne. Podczas zakładania pierwszej warstwy wełny, materiał izolacyjny należy ułożyć na wcisk między krokwiami. Bardzo ważną kwestią jest szczelne przyleganie materiału do siebie i konstrukcji poddasza. Jeśli posiadamy poddasze szczelne dla pary wodnej, trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną, której grubość winna wynosić 3 cm-6 cm.


Montaż profili do drugiej warstwy wełny

Montaż profili do drugiej warstwy wełny

Następnym etapem ocieplania poddasza jest zamontowanie stalowego rusztu, który składa się z wieszaków do poddaszy o regulowanej wysokości pod okładziny połaci i stropu pod poddaszem. Ma kształt litery U i profile typu C, które biegną prostopadle do krokwi. Rozstaw wieszaków wzdłuż krokwi zazwyczaj wynosi ok. 40 cm. Do wieszaków należy przykręcić profile nośne. Resztki wełny, które pozostały po docinkach, warto użyć do umieszczenia w listwach rusztu. Będą pełniły rolę podparcia wełny pierwszej warstwy.


Układanie drugiej warstwy wełny

Układanie drugiej warstwy wełny

Jednym z końcowych etapów docieplania poddasza jest ułożenie drugiej warstwy ocieplenia pod krokwiami. Dzięki niej zostaną zlikwidowane mostki termiczne pochodzące od drewnianych elementów więźby dachowej. Drugą warstwę wełny należy ułożyć pod krokwiami, między listwami podwieszonego rusztu. W tej warstwie można umieścić zabezpieczone rurkami przewody instalacji elektrycznej. W przypadku wilgotnych pomieszczeń, które wyróżniają się ciśnieniem pary wodnej powyżej 13 hPa, należy zamontować dodatkową paroizolację do profili nośnych okładzin. Przykładami takich pomieszczeń są łazienka i kuchnia. Folię paroizolacyjną układamy na zakład od strony wewnętrznej poddasza pod ociepleniem, mocując ją taśmą dwustronnie klejącą do spodu profili stalowych.


Wykończenie poddasza

Wykończenie poddasza

Ostatni etap opiera się na przykręceniu okładzin połaci i stropu nad poddaszem. Okładziny należy przykręcić wkrętami do profili nośnych, tym sposobem, by dłuższe krawędzie były prostopadłe do rusztu. Połączenia okładzin wzdłuż krótszych boków trzeba przesunąć w najbliższych rzędach o minimum jedną odległość między profilami pionowymi. Połączenia poprzeczne należy wykonywać na profilach typu C.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel