2019-08-05

Styropian na elewację budynku - jaki wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia domu? Wybór styropianu na elewację ma zasadnicze znaczenie. To bowiem właśnie od niego zależy to, czy dany budynek będzie odpowiednio ocieplony. Pomimo tego, że na opakowaniu można znaleźć parametry techniczne, a także dowiedzieć się o przeznaczeniu, zakup konkretnego styropianu nie zawsze jest oczywisty.


Styropian biały czy szary (grafitowy)

Styropian biały czy szary (grafitowy)

Jaki styropian na elewację? Pomimo tego, że styropian biały jest tańszy od szarego, lepiej zdecydować się na tę drugą opcję. Jeśli chodzi o parametry techniczne, a w szczególności o współczynnik lambda, to dla styropianu grafitowego wynosi 0,031 – 0,035 W/mK, a dla białego 0,038 – 0,045 W/mK. Ważne jest też to, że aby ocieplić daną elewację, wystarczy nam tylko jedna warstwa styropianu szarego. Przekłada się to nie tylko na niższy koszt związany z zamówieniem mniejszej ilości styropianu, ale również na lepsze doświetlenie wnętrz.

Oczywiście musimy pamiętać o tym, by kupować szary styropian od renomowanej firmy, by mieć pewność, co do jego jakości. Poza tym o styropian grafitowy należy lepiej dbać zarówno podczas składowania, jak i w trakcie montażu, przyklejając go za pomocą kleju do styropianu grafitowego. Warto też powierzyć pracę związaną z dociepleniem za pomocą styropianu szarego profesjonalnej i doświadczonej ekipie. Inwestując w płyty styropianowe grafitowe, ocieplimy elewację, osiągając zadowalający efekt pod względem energooszczędności. Styropian szary przyniesie nam rocznie oszczędności finansowe rzędu 20-30 procent.


Jak gruby powinien być styropian?

Jak gruby powinien być styropian?

Grubość styropianu jest bardzo istotna. Mogłoby się wydawać, że im grubszy styropian, tym lepiej, jednak w praktyce jest inaczej. Najważniejszy jest bowiem współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który powinien być jak najniższy. Zatem, jeśli mamy do wyboru styropian o grubości dwunastu i piętnastu centymetrów, zamówimy ten, którego wartość współczynnika lambda będzie mniejsza.

Jakie cechy powinien mieć dobry styropian?

Jakie cechy powinien mieć dobry styropian?

Niska wartość współczynnika przewodzenia ciepła informuje też o tym, który styropian na elewacje ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Ważne jest też to, by wybrany materiał do ocieplenia elewacji cechował się dużą wytrzymałością mechaniczną, a w szczególności odpornością na rozciąganie prostopadłe (TR). Wartość ta nie może być niższa niż 80 kPa, a jeśli decydujemy się ocieplać elewację w systemie ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System, czyli złożony system izolacji ścian zewnętrznych obiektu), wtedy zaleca się, by wartość ta wynosiła chociaż 100 kPa. Wybierając system ETICS, wystarczy stosować się do zaleceń producenta, dobierając poszczególne elementy systemu od jednej firmy, która również wskaże, jaki styropian dobrać pod względem jego właściwości.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel