2018-04-30

Tynk – jakich błędów nie popełniać przy nakładaniu tynku

Tynkowanie może z pozoru wydawać się prozaicznym zajęciem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet przy wykonywaniu najprostszej czynności można popełnić błędy.

Popełnienie podstawowych błędów w trakcie nakładania zaprawy tynkowej może kosztować nas nie tylko kilka punktów na skali estetyczniej, ale również powodować spękania oraz inne uszkodzenia powierzchni ścian. Z tego też powodu tynkowanie należy przeprowadzić w odpowiednim momencie, to znaczy po tym jak budynek skończy osiadać, bez pospiechu, ale także dzięki pomocy wykwalifikowanej ekipy fachowców. Błąd nr 1: niewłaściwa powierzchnia

Błąd nr 1: niewłaściwa powierzchnia

Warto pamiętać, że do tynkowania można przystąpić dopiero wtedy, kiedy zakończy się wszelkie prace murarskie związane z budynkiem, a także zostaną zamontowane okna, drzwi, zainstalowane rury oraz instalacje podtynkowe. Trzeba również odczekać około 3 miesięcy, ponieważ w tym czasie budowla zazwyczaj osiada. Niezastosowanie się do tej zasady może skutkować pojawieniem się pęknięć. A co zrobić, kiedy styropian grafitowy odpada? Jeśli styropian odpada ze ściany, oznacza to, że materiały użyte do ocieplenia były słabej jakości albo nakładanie zostało wykonane niepoprawnie. Jeśli zależy nam na dobrej i skuteczną termoizolacji, nie warto na tym oszczędzać.

Co bardzo istotne, elementem kluczowym jest tutaj również odpowiednie przygotowanie podłoża, ponieważ to gwarantuje najlepszą przyczepność zaprawy. Mimo że istnieje wiele rodzajów powierzchni do tynkowania, wszystkie powinny być przede wszystkim oczyszczone z zanieczyszczeń, stabilne i wolne od olejów, pozostałości powłok malarskich. Jeśli podłoże zbudowane jest z różnych elementów, także słabo ze sobą związanych, trzeba je dodatkowo wzmocnić, np. siatką zbrojną. Pęknięcia tynku na kominie czy na elewacji wynikają z nieodpowiedniego zabezpieczenia podłoża lub nakładanie tynku w nieodpowiednich warunkach. Jak tynkować na styropianie? Zasada jest ta sama - zwróćmy uwagę na sprzyjające warunki atmosferyczne. Nakładanie tynku silikatowego nakładamy na podłoża mineralne. Temperatura powietrza powinna mieścić się w granicach 10 do 25 stopni Celsjusza, aby wiązanie tynku przebiegło prawidłowo.

 Błąd nr 2: niewłaściwa temperatura

Błąd nr 2: niewłaściwa temperatura

Kiedy tynkować nasz dom? Najlepszą porą dla tynkowania jest wiosna lub jesień, ponieważ wówczas temperatura powierza i gruntu nie jest niższa niż 8°C i nie wyższa niż 20°C. Tynkowanie w czasie, kiedy jest za zimno może wiązać się z wydłużonym okresem wiązania tynków. W przypadku, kiedy jest bardzo zimno, tynk może nie związać wcale, a na ścianie powstaną białe przebarwienia. Niekiedy tynk może przymarzać i odpadać. Nakładanie tynku silikonowego także powinno odbywać się w odpowiednej temperaturze, aby nie powstały plamy na tynku silikonowym. Tynk strukturalny podobnie wymaga specjalnych warunków, abyśmy mogli cieszyć się świetnym wyglądem naszej elewacji.

Nie zaleca się tynkowania, kiedy jest zbyt ciepło. Przy ogromnym nasłonecznienie zaprawa tynkarska schnie za szybko, co oznacza, że jego właściwe zatarcie staje się po prostu niemożliwe. Również w takim przypadku na ścianie pojawiają się białe plamy, których nie można usunąć.

 Błąd nr 3: brak fachowców

Błąd nr 3: brak fachowców

Wykwalifikowana ekipa budowlana to gwarancja tego, że tynk zostanie nałożony we właściwym momencie i za pomocą odpowiednich technik. Profesjonalista z dużym doświadczeniem będzie bowiem wiedział, jakich błędów należy unikać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel