2017-02-16

Tynk mozaikowy jako tanie wykończenie wnętrz

Trwałe, odporne, proste innowacyjne pokrycie ścian?

Tynk mozaikowy posiada wszystkie wymienione cechy, wyróżniając się przy tym wyglądem na tle innych materiałów.


Czym jest tynk mozaikowy?

Czym jest tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy stanowi niezwykle mocną i trwałą powłokę, która wykazuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Ten awangardowy materiał zbudowany z drobnego kruszywa zatopionego w masie żywicznej elegancko prezentuje się na wszelkiego rodzaju elewacjach. Jest także doskonałym zamiennikiem kosztownych kamieni dekoracyjnych. Co więcej, nakładanie tynku mozaikowego nie stanowi wyzwania i nie wymaga posiadania i umiejętnego wykorzystywania specjalistycznych narzędzi. Zabrudzenia także nie stanowią większego problemu dla tynku mozaikowego. Do umycia powłoki wystarczy woda.

Jak używać tynku mozaikowego?

Jak używać tynku mozaikowego?

Przed nałożeniem tynku mozaikowego na powierzchnię należy ją odpowiednio przygotować. Ściana powinna być gładka, osuszona i oczyszczona z wszelkiego zabrudzenia – zarówno kurzu jak i tłustych śladów. Zaleca się także zaszpachlowanie wszystkich pęknięć. Użycie środków gruntujących jest ważnym działaniem poprzedzającym nałożenie tynku mozaikowego. Gwarantują wyrównanie chłonności. Zakres temperatury przychylnej nakładaniu tynku wynosi od 5°C do 25°C. Podczas używania tynku należy wystrzegać się deszczu i intensywnego promieniowania słonecznego, które może doprowadzić do zbyt szybkiego wyschnięcia masy. Kolejnym krokiem, jaki trzeba poczynić, jest wymieszanie masy tynkarskiej. Masa powinna być nakładana jednym, pewnym ruchem od góry do dołu lub od prawej do lewej strony. Należy unikać ruchów kolistych, które zepsują efekt końcowy. Powierzchnię krytą warto podzielić na kilka identycznych fragmentów. Wspomniane miejsca winno się łączyć metodą mokre do mokrego – wszystkie fragmenty mają być połączone przed tym, jak masa zacznie się ze sobą wiązać. W innym wypadku na uzyskanej powłoce powstaną zgrubienia i ślady złączeń widoczne gołym okiem, które psują estetyczny efekt końcowy. Podczas procesu nakładania tynku mozaikowego jednym z ważniejszych zaleceń jest brak przerw w wykonywanej pracy. Ważnym elementem jest także grubość tynku, która powinna oscylować w granicach ok. 1,5mm grubości kruszywa zatopionego w masie. Paca musi być mocno dociskana do ściany, a wygładzanie należy zacząć w momencie, gdy tynk mozaikowy będzie jeszcze mokry. Efekt wygładzania usunie wszelakie prześwity i zwiększy siłę przylegania tynku do podłoża.


Gdzie można zastosować tynk mozaikowy?

Gdzie można zastosować tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy możemy stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Bardzo dobrze sprawdza się jako ozdobny fragment elewacji, przykładowo na ściany balkonów czy ogrodzeń betonowych oraz na cokoły domów jednorodzinnych. W dzisiejszych czasach jest bardzo częstym wyborem dla pomieszczeń mieszkalnych. Tynk mozaikowy stosowany wewnątrz budynku świetnie wyróżni ściany salonowe, kuchenne czy łazienkowe, gdzie stanowi doskonałe połączenie z płytkami ceramicznymi. Tynk mozaikowy bez najmniejszego problemu zastąpi także tradycyjne lamperie. Przed zastosowaniem tynku należy jednak upewnić się, czy powierzchnia, na której planujemy wyłożenie, jest odpowiednia. Warto pamiętać, że ściana powinna być wykonana z gipsu, betonu, płyt kartonowo-gipsowych, zapraw cementowych i cementowo-wapiennych. Użycie tynku mozaikowego na zabrudzonej powierzchni oraz kruchej ścianie może doprowadzić do natrętnych pęknięć, które są niełatwe do usunięcia. Tynk mozaikowy to świetne rozwiązanie, a sposobów na jego wykorzystanie jest mnóstwo.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel