2017-11-22

Umowa budowlana – co powinna zawierać?

Podpisanie umowy z wykonawcą stanowi gwarancję bezpieczeństwa wykonania prac i jednocześnie zabezpieczeniem w razie nie wywiązania się z wcześniejszych ustaleń. Budowa domu związana jest z ogromnymi kosztami i dużymi inwestycjami.

Powinno się zatem ograniczyć wszelkie koszty dodatkowe, które wynikają - przykładowo - z niewłaściwego przebiegu współpracy z wykonawcami. Zacząć należy od odpowiednio sporządzonej umowy budowlanej.


Podstawowe dane i informacje

Podstawowe dane i informacje

Umowa budowlana zawierana jest pomiędzy dwoma stronami, czyli Tobą, osobą zlecającą prace i wykonawcą – najczęściej firmą budowlaną, która zobowiązuje się do wykonania określonych w umowie prac. Nie powinno w niej zabraknąć danych zlecającego oraz zleceniodawcy. Konieczne jest zażądanie odpisu z rejestru handlowego w sytuacji, gdy chodzi o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne lub z ewidencji działalności gospodarczej, kiedy umowę zawieramy z osobą fizyczną prowadzącą działalność jednoosobowo.
Ponadto, w umowie należy określić jej rodzaj prawny, czyli zawrzeć informację, że jest to umowa budowlana lub też umowa o dzieło, gdzie istotny jest sam efekt, a nie działanie.


Zakres prac i materiały budowlane

Zakres prac i materiały budowlane

Centralnym punktem umowy budowlanej jest oczywiście zakres prac. Co zobowiązuje się dla nas zrobić wykonawca? Jakich prac (warto je określić bardzo precyzyjnie) dotyczy umowa? Często w celu uniknięcia nieporozumień do umowy załącza się projekt budynku, który jednoznacznie wskazuje, jakie kroki powinna poczynić firma realizująca zamówienie, aby wywiązać się ze swojego obowiązku.
Kolejny punkt umowy stanowi określenie sposobu zakupu materiałów budowlanych, a właściwie informacja o tym, kto się tego podejmuje – wykonawca czy osoba zlecająca prace. Niezwykle ważne jest to, kto odpowiada za ich jakość i przydatność. Ma to ogromne znaczenie w szczególności przy systemach dociepleń oraz materiałach konstrukcyjnych. Decydując się na samodzielny ich zakup, warto jest wybrać np. wysokiej jakości wełnę mineralną Isover lub Rockwool, na które najczęściej decydują się profesjonaliści.

Inne elementy umowy

Inne elementy umowy

Każda umowa budowlana powinna zawierać cenę, jaką zleceniodawca musi zapłacić wykonawcy za wykonaną usługę. Istnieją różne systemy określana cen, np. cena niezmienna i ryczałt. Pamiętajmy także nie tylko o ustaleniu terminów realizacji zlecenia, ale też ich umieszczeniu w umowie, co pozwoli nam uniknąć opóźnień.
W umowie budowlanej obecne są także takie informacje, jak: zasady odpowiedzialności, gwarancja i rękojmia, zmiany umowy oraz oczywiście podpisy obydwu stron

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel