2017-08-30

W jaki sposób odświeżyć elewację?

Regularne czyszczenie elewacji stanowi najskuteczniejszą ochronę przed powstaniem większych zabrudzeń, które w efekcie mogą być trudne do usunięcia, przez co konieczne bardzo często okazuje się ponowne jej malowanie.

Czyszczenie jej można przeprowadzić samemu, bez wykorzystywania specjalistycznych preparatów.


Kurz i sadza, czyli nieestetyczne, szare zabrudzenia

Kurz i sadza, czyli nieestetyczne, szare zabrudzenia

W przypadku jedynie osadzonego kurzu, który zmienił nieco kolor elewacji, wystarczy ciepła woda w temp. 40-50 stopni, której strumień może dochodzić nawet do 100 atmosfer. Wszystko zależy jednak od rodzaju elewacji, czyli materiału, jakim zostały pokryte powierzchnie. Przykładowo do odświeżania elewacji wykonanej z tynku silikonowego można użyć karchera, co znacznie przyśpieszy i tym samym ułatwi pracę. Woda musi posiadać odpowiednio wysoką temperaturę, aby brud skutecznie się rozpuścił. Trzeba jednak uważać, aby nie była ona zbyt wysoka, gdyż można w ten sposób uszkodzić warstwę elewacyjną. Mniejsze zabrudzenia z łatwością usuniemy, korzystając z myjki przeznaczonej do użytku domowego.


 Zielony nalot, czyli walka z glonami, mchem i porostami

Zielony nalot, czyli walka z glonami, mchem i porostami

Trudny przeciwnik nie musi być nie do pokonania. Zielony nalot na elewacji nie prezentuje się estetycznie i sprzyja zawilgoceniu ścian zewnętrznych, dlatego warto jak najszybciej się go pozbyć. Skuteczne okażą się preparaty biobójcze, to zupełnie inne zabrudzenie, niż kurz, z którym poradzi sobie ciepła woda. Odświeżanie elewacji przy obecności zielonego nalotu przebiega na kilku etapach. Pierwszym z nich jest umycie jej ciepłą wodą pod ciśnieniem. Następnie, aplikujemy odpowiedni środek biobójczy oraz czekamy do jej całkowitego wyschnięcia. Aby zabezpieczyć ściany przed ponownym powrotem mchu i grzybów, warto zastosować preparat, który skutecznie je „odstraszy”. Trzeba pamiętać, że po umyciu elewacji wodą, chcąc nanieść na nią farbę, trzeba odczekać, aż całkowicie ona wyschnie. Czas, jaki potrzebujemy na osuszenie ściany jest uzależniony od rodzaju tynku, ilości warstw oraz warunków pogodowych.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel