2018-01-04

W jaki sposób zamocować styropian do ściany

Dobre i skuteczne ocieplenie budynku przyczynia się w znaczącym stopniu do oszczędności w jego eksploatacji. Jest gwarancją mniejszych strat ciepła i tym samym niższych kosztów, jakie ponosimy w związku z ogrzewaniem wnętrza.

Do mocowania styropianu jako materiału dociepleniowego wykorzystuje się zaprawy klejowe, często również niezbędne okazują się kołki. Jak należy przeprowadzić montaż styropianu, aby służył nam przez długie lata?


Montaż termoizolacji – zaprawy klejowe i pianka rozprężna

Montaż termoizolacji – zaprawy klejowe i pianka rozprężna

Styropian mocowany jest do ściany z wykorzystaniem zaprawy klejowej, w której skład wchodzą: cement, różnego rodzaju domieszki oraz dodatki, często są to włókna. Coraz częściej dla większej skuteczności, jak też dla krótszego czasu pracy, stosuje się niskoprężne pianki poliuretanowej, które nanosimy na styropian specjalnie przeznaczonym do tego pistoletem.

Zanim na styropian zostanie naniesiony klej, konieczne jest jego zaszplachowanie cienką warstwą masy klejącej. Należy pamiętać o tym, aby nanieść go od odpowiedniej strony. W przypadku styropianu Rockwool np. Frontrock Max E wskazówką jest napis znajdujący się na powierzchni materiału termoizolacyjnego. Masę klejącą nanosimy od strony, na której nie znajduje się wypalony napis. Często wykorzystywaną metodą, również przy tym produkcie, jest metoda punktowo-krawędziowa. Dzięki temu nie ma konieczności szpachlowania całej powierzchni styropianu, a jedynie miejsca, na które ma zostać naniesiony klej.


Mocowanie styropianu za pomocą kołków

Mocowanie styropianu za pomocą kołków

Kiedy powinno się zrezygnować się z kleju na rzecz kołków? Taka informacja zawarta jest w projekcie ocieplenia, który nie zawsze zostaje precyzyjnie sporządzany. Zaleca się zatem konsultację z wykonawcami i producentami styropianu.

Kołki nie są konieczne, kiedy wysokość domu nie przekracza 12 metrów i znajduje się on w miejscu chronionym od wiatru. W przeciwnym razie kołki umieszczane są w punktach łączenia się płyt styropianowych, a ich ilość na 1 m2 powinna wynosić 4 sztuki. Zdarza się jednak, że gdy płyt jest więcej, konieczne jest ich zastosowanie również na ich środkach lub na środkach ich połówek.

Przy trudnym podłożu, jak drewno, bitumy lub płyty OSB stosuje się także dodatkowe łączniki mechaniczne, które składają się z trzpienia i talerzyka dociskowego. Ich montaż rozpoczynamy zawsze po upływie 2 godzin od przyklejenia płyt styropianowych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel