2017-04-03

Wełna poddaszowa - jaki materiał wybrać?

Wełna mineralna z pewnością jest bardzo dobrym materiałem termoizolacyjnym.

Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru odpowiedniej dla nas wełny? Na jakie aspekty tego awangardowego materiału zwracać szczególną uwagę?

Wełna prócz wyjątkowych właściwości termoizolacyjnych przejawia także wiele innych zalet. Mineralne wełny poddaszowe cechują się również dobrymi właściwościami akustycznymi oraz trwałością. Niepalność jest kolejnym plusem, który w dodatku zwiększa ogólną odporność budynku na ogień. Wełny wykazują dobrą przepuszczalność pary wodnej oraz są odporne na czynniki biologiczne i chemiczne, co tylko wzmacnia ich pozycję na rynku materiałów służących wszelakim ociepleniom.


Dobór współczynnika λ

Dobór współczynnika λ

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ) jest przewodnim kryterium, na którym powinniśmy się skupić, wybierając wełnę poddaszową. To właśnie on w głównej mierze decyduje o izolacyjności termicznej. Im mniejszą wartością lambdy cechuje się dany materiał, tym lepszym będzie izolatorem.


Wełna mineralna na poddasze


Wybór grubości wełny mineralnej

Wybór grubości wełny mineralnej

Pragnąc uzyskać jak najlepsze właściwości termoizolacyjne, podczas zakupu wełny powinniśmy brać pod uwagę zarówno wartość lambdy, jak i grubość wełny mineralnej. Podejmując decyzję dotyczącą grubości materiału, warto pamiętać o obliczeniu zapotrzebowania budynku na energię. Grubość wełny mineralnej powinna być ustalona podczas etapu projektowania domu. Jest to część przegrody dachu i musi być dopasowana do jego pozostałych warstw. Granice grubości wełny poddaszowej zazwyczaj oscylują między 25 cm – 30 cm.

Dobór odpowiedniego producenta wełny

Dobór odpowiedniego producenta wełny

Decydując się na konkretną wełnę mineralną, powinniśmy zwrócić uwagę na opinie na temat producenta wełny. Wybór sprawdzonej i solidnej firmy zagwarantuje pełną sprawność materiału, która w połączeniu z odpowiednim montażem zapewni bardzo dobrą termoizolację budynku, ograniczając ubytki ciepła do minimum. Welna stworzona przez rzetelnego producenta umożliwia zmniejszenie ryzyka zatrzymywania się wilgoci w domu przy jednoczesnym braku chłonięcia wilgoci z powietrza oraz hamowanie rozwoju grzybów i pleśni.

Rozpoznawalność producentów wełny mineralnej
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel