2018-09-12

Wszystko o styropianie grafitowym

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się styropian grafitowy, gdyż jest on stosunkowo niedrogi, a przy tym wykazuje doskonałe parametry izolacyjne.Jakie są parametry izolacyjne styropianu grafitowego?

Jakie są parametry izolacyjne styropianu grafitowego?

Styropian grafitowy jest wykonywany na bazie polistyrenu ekspandowanego EPS. Dodatkowo polistyren wzbogaca się grafitem, który doskonale pochłania promieniowanie podczerwone, a także sprawia, że radiacyjna ucieczka ciepła z wnętrza do otoczenia jest o wiele mniejsza. Obecność grafitu przyczynia się więc do tego, że parametry izolacyjne styropianu są znacznie lepsze, niż styropianu białego, a do tego ma on inny, grafitowy kolor.

Najbardziej znaczącym parametrem materiałów izolacyjnych, zwłaszcza, jeśli jest mowa o styropianach elewacyjnych, jest współczynnik przenikania ciepła styropianu grafitowego ( λ [W/mK]). Porównując tradycyjny biały styropian z grafitowym, możemy zauważyć, że styropian grafitowy daje nam przewagę izolacyjności termicznej - różnica wynosi aż blisko dwadzieścia pięć procent.

Styropian grafitowy cieńszy od białego

Styropian grafitowy cieńszy od białego

Styropian grafitowy czy biały? Który wybrać? Wybór styropianu grafitowego pozwala nam „uciec” od nadmiernej grubości izolacji elewacyjnej, gdy nie jest ona wskazana, a zarazem możemy liczyć na to, że uda się zachować wysokie parametry izolacji termicznej. Ponadto wybierając styropian grafitowy, możemy uzyskać identyczny lub bardzo zbliżony opór cieplny styropianu, jak to ma miejsce w przypadku, gdy zastosujemy tradycyjny styropian biały. Czym się różni styropian biały od grafitowego? Mamy już gotową odpowiedź na pytanie czy wybrać styropian biały czy grafitowy. Na rynku spotkamy również styropian grafitowy z białą warstwą, która to warstwa daje stabilność płytom oraz eliminuje naprężenia termiczne styropianu. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie: styropian grafitowy a biały.

Taka cecha styropianu grafitowego jest niezwykle cenna i pożądana zarówno przy izolowaniu ścian zewnętrznych różnych obiektów, jak też i wtedy, gdy chcemy zaizolować te miejsca, w których cieńsza przegroda cieplna jest wręcz wskazana, a więc na balkonie, tarasie, czy przy ocieplaniu nadproży, ościeży lub wieńców.

Styropian grafitowy – o czym warto pamiętać?

Styropian grafitowy – o czym warto pamiętać?

Nie oznacza to jednak, że można samodzielnie podjąć decyzję o tym, by wymienić styropian biały na grafitowy – w takiej sytuacji warto zawsze zasięgnąć porady projektanta lub dostawcy. Nie możemy bowiem zapominać o tym, że bardzo ważne jest to, by właściwie umieścić tak zwany punkt rosy. Punkt ten jest miejscem w ścianie, w którym skrapla się para wodna. Punkt rosy powinien znajdować się w warstwie izolacji, a nie w ścianie. W przeciwnym razie może to doprowadzić do zawilgocenia ściany.

Nie możemy też zapominać o tym, by prace dociepleniowe wykonywać wtedy, gdy temperatura nie przekracza trzydziestu stopni Celsjusza. Ze względu na swoją barwę, styropian grafitowy jest bardziej narażony na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, niż biały. Akcesoria do styropianów to także niezbędny dodatek: jaki klej do styropianu grafitowego oraz jakie kołki do styropianu wybrać? Niezależnie, czy kładziemy styropian grafitowy czy zwykły, wszystkie elementy do dostępne są w naszym sklepie internetowym.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel