2017-07-12

Zagruntowanie powierzchni przed tynkowaniem

Gruntowanie to podstawowa czynność, jaką powinno się wykonywać przed tynkowaniem.

Od niej zależy trwałość tynku – poprawia przyczepność, zmniejsza nasiąkliwość, utwardza podłoże… - to rzecz jasna jedynie kilka funkcji, jakie pełni grunt położony przed wykonaniem tynkowania.


 Grunt to dobre przygotowanie podłoża

Grunt to dobre przygotowanie podłoża

Do gruntowania stosuje się odpowiednie preparaty gruntujące i podkłady. Każde położenie tynku, jak też gładzi powinno być poprzedzone tą czynnością. Ma to wpływ na trwałość tych materiałów i tym samym minimalizuje ryzyko ich odpadania, co z kolei powoduje, że konieczne jest przeprowadzenie wcześniejszego remontu. Gruntowanie zmniejsza, a nawet likwiduje nasiąkliwość, co chroni przed wchłanianiem wody. Ponadto poprawia izolacyjność cieplną i mrozoodporność materiałów. Istotne jest również to, że zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, jak pleśń czy grzyby, które nie tylko destrukcyjnie oddziałują na samą ścianę, ale też mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Grunt utwardza podłoże i poprawia spoistość oraz przyczepność powłok nakładanych na podłoże. Ostatnim argumentem, który świadczy o konieczności gruntowania przed tynkowaniem, jest zdolność gruntu do zabezpieczania powierzchni materiałów przed tworzeniem się wykwitów soli.


 Gruntowanie krok po kroku

Gruntowanie krok po kroku

Aby grunt spełniał swoją rolę, musi zostać odpowiednio nałożony na powierzchnię. Od czego zatem zacząć i o czym należy pamiętać?

1. Oczyszczamy ścianę z odpadającego tynku, plam i zanieczyszczeń.
2. Wybieramy odpowiedni środek gruntujący – farby gruntujące, podkłady i środki gruntujące.
3. Jeżeli środek nie jest gotowy do użytku, a ma postać koncentratu, należy go przygotować zgodnie z zaleceniami producenta.
4. Aplikujemy grunt na powierzchnię z wykorzystaniem pędzla lub wałka.
5. Czekamy 3-4 godziny.
6. Po upływie tego czasu możemy nakładać na ścianę tynk.

Warto zauważyć, że zagruntowana ściana ułatwia wykonywanie dalszych prac. Zaprawa wiązana jest i wysycha równomiernie i jednakowo. Takie podłoże jest stabilne i charakteryzuje się znacznie lepszą przyczepnością.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel